Jak wyczyścić czapkę z daszkiem?

2020-02-04
Jak wyczyścić czapkę z daszkiem?

Jak wyczyścić czapkę z daszkiem?

Streetwear wciągnął Cię maksymalnie i my to rozumiemy. Nosisz spodnie baggy i joggery, polujesz na bogo, a do tego masz sporo czapek z daszkiem, które uzupełniają miejską stylizację. Ale! Jeżeli Twoje snapbacki, fullcapy, czy truckery zawsze mają dobrze wyglądać, to musisz odpowiednio o nie dbać. Jak? Podpowiemy Ci jak wyczyścić czapkę z daszkiem i czego nie robić, żeby jej nie zniszczyć.

No way! - czyli tego unikaj przy czyszczeniu:

  • Jeśli zastanawiasz się czy można prać czapkę z daszkiem w pralce, to odradzamy Ci ten pomysł. Chodzi przede wszystkim o kształt, który może zostać zdeformowany podczas pracy pralki na wysokich obrotach lub przy wirowaniu.
  • Pranie w pralce, podobnie jak namaczanie, odpada też z innego względu. Daszki w czapkach często wewnętrznie zrobione są z tektury, która po kilku godzinach w wodzie namięknie i może ulec zniekształceniu.
  • Jeżeli decydujesz się na zamoczenie nakrycia głowy, chroniąc przy tym daszek, to pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie wysuszenie. Najlepszą opcją będzie pozostawienie jej na kulistym przedmiocie do wyschnięcia, żeby zachowała swój kształt.

Jak prać czapkę z daszkiem bezpiecznie i skutecznie?

Wypierz ją ręcznie! Wielu producentów sprzedających streetwear czapki z daszkiem poleca pranie wyłącznie wewnętrznej opaski, która bezpośrednio przylega do skóry, a więc chłonie pot. Aby usunąć zabrudzenie z tego elementu wystarczy przygotować miskę z letnią wodą i czystą gąbkę oraz łagodny detergent do prania.

  • Namocz gąbkę w wodzie i delikatnie odsącz.
  • Następnie nałóż niewielką ilość środka piorącego na wilgotną gąbkę.
  • Zacznij czyścić wewnętrzną opaskę. Nie trzyj materiału zbyt mocno, żeby nie zniszczyć tkaniny i nie przyczynić się do przetarcia, które będzie mało efektownie się prezentować.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli opaska wewnętrzna jest jasna i styka się z kolorową częścią materiału. Bez zachowania precyzji możesz zabarwić jaśniejszą tkaninę, na której powstaną wówczas zacieki. Jeśli zależy Ci na wyglądzie, uzbrój się w cierpliwość. Takie delikatne usuwanie zabrudzeń lub śladów potu, może zająć sporo czasu, dzięki temu jednak zyskasz większą pewność, że nie odkształcisz ani nie odbarwisz swojej ulubionej bejsbolówki.

A co z trudniejszymi zabrudzeniami? Jak wyprać czapkę z daszkiem, gdy delikatne czyszczenie nie pomaga? Kiedy konieczne jest usunięcie zabrudzenia z wykorzystaniem silniejszych środków, takich jak wybielacz, najpierw sprawdź jak materiał zareaguje na ten preparat. Po wewnętrznej stronie, w najmniej widocznym miejscu przeprowadź test na małym fragmencie tkaniny. Jeśli materiał się nie odbarwił, postępuj zgodnie z instrukcją producenta środka piorącego, pamiętaj jednak, żeby daszek nie namókł zbyt mocno, co mogłoby prowadzić do jego odkształcenia.

pixel